Кварталните градинки и междублокови пространства на територията на Столична община се поддържат от специализирани звена към съответния район или от фирма, с която е сключен договор за поддръжка след обществена поръчка. Дейностите по опазване на тези територии включват: поддържане на чистота – оборки, събиране на шума и извозване на събраните отпадъци, затревяване, засаждане на цветя, храсти и дървета, косене на тревни площи - събиране и извозване на окосената трева, резитба на храсти, подраст и издънки, кастрене и премахване на храстова и дървесна растителност.
В районите, където има самостоятелни звена, еколозите към районните администрации изготвят графици със специфични за сезона мероприятия, като дейностите са съобразени с определените средства в годишния бюджет на района. Работата се възлага ежедневно, седмично или месечно с график.
В районите, където работят фирми изпълнители се изготвят месечни манипулационни планове, съгласувани с Дирекция „Зелена система“ при Столична община и утвърдени от кмета на района. Фирмата изпълнител има задължение да извършва качествено и в срок услугите, предмет на договора.
Парковете, големите градини, зелените площи към транспортните зони и алейните насаждения в столицата се поддържат и опазват от фирми, сключили договор със Столична община след обявена обществена поръчка. Дирекция „Зелена система“ осъществява управлението и стопанисването на обектите, общинска собственост, от зелената система на Столична община.
При осъществяване на дейностите по поддържане на зелените площи и външно озеленяване – затревяване и зацветяване, както и при отглеждането на храстова и дървесна растителност, се генерират биоотпадъци. Те се събират разделно и се предават на места, определени от Кмета на Столична община, а именно „Инсталация за биологично третиране в м. “Хан Богров“. Нерегламентираното изхвърляне на зелени биоотпадъци на места за обществено ползване и до контейнерите за битови отпадъци е нарушение на разпоредба от Наредбата за управление на отпадъците и поддържане и опазване на чистотата на територията на Столична община /НУОПОЧТСО/. Контролира се от инспектори от Столичен инспекторат.
За установено нарушение санкцията е в размер от 100 до 5000 лв. за физически лица и от 700 лв. до 20 000 лв. за юридически лица.